zachmurzenie duże
24°
23°
piątek
Reklama
Wspomnienie Jolanty Rychwalskiej z gminy Herby
28 czerwca 2024 r. | 12:14
0

We wrześniu obchodzimy rocznicę śmierci Jolanty Rychwalskiej, mieszkanki Herbów, której twórczość  pozostanie w naszej pamięci. Jej obrazy są pełne życia, a natura odgrywa w nich szczególną rolę. Z wielką precyzją i delikatnością oddawała piękno przyrody – rozległe łąki pełne kwiatów oraz sady, szumiące lasy i tajemnicze góry. 

W sposób wyjątkowy umiłowała sobie pożytek jaki daje hodowla pszczół, pod tytułem Dobrodziejstwo Pszczół stworzyła niezapomniany cykl obrazów. Efekt pracy tych maleńkich, pracowitych owadów pojawia się często na jej płótnach, symbolizując harmonię i niestrudzoną pracę. Każde pociągnięcie pędzla oddawało ich ruch i delikatność, było pewne i przemyślane jakby na chwilę zamknięte w artystycznej stop-klatce pulsującym życiem ,ciepłem i światłem.

Jej martwe natury są pełne subtelnych detali i harmonii, oddając spokój i równowagę, które znajdowała w otaczającym ją świecie. W kompozycjach tych można było dostrzec głęboką refleksję nad ulotnością chwili i pięknem codzienności-przenosi widza w inny wymiar-jej świat. Prawdziwym konikiem artystycznym była impresja i abstrakcja. Poprzez to podejście oddawała ulotne chwile, grę świateł i cieni, a poprzez abstrakcję wyrażała swoje najgłębsze emocje, tworząc kompozycje pełne barw i myślokształtów. Każdy obraz był podróżą w nieznane, zaproszeniem do odkrywania nowych światów i interpretacji otaczającej ją rzeczywistości.

Namalowała kilkadziesiąt portretów-jeden z nich portret Juliusza Słowackiego wisi w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Herbach a w tutejszym kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa znajduje się obraz Matki Bożej.

Malarstwo olejne, tempera, akwarela to techniki najczęściej wykorzystywane przez artystkę.

Dziękujemy jej za to, co nam pozostawiła – za obrazy, które nadal inspirują i zachwycają, za chwilę zadumy nad pięknem natury, tajemniczością abstrakcji i impresji. Niech jej sztuka żyje w nas i przypomina o nieprzemijającym pięknie otaczającego  świata.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie poświęconej jej twórczości www.art-rychwalska.pl

Zdjęcia obrazów  udostępnione dzięki uprzejmości  Pana Michała Rychwalskiego.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *