zachmurzenie duże
17°
16°
czwartek
Reklama
policja.pl
Uwaga na dzikie zwierzęta!
03 lutego 2020 r. | 10:40
0

W 2019 roku na drogach powiatu lublinieckiego policjanci odnotowali 823 zdarzenia drogowe tj. o 65 więcej niż w roku ubiegłym. Wzrost liczby zdarzeń spowodowany był m.in dużo większa ilością zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt, których w ubiegłym roku było aż o 39 więcej. Apelujemy o ostrożność i nie przekraczanie dopuszczalnej prędkości, w szczególności na terenach położonych w bliskim sąsiedztwie obszarów leśnych, gdzie ryzyko wtargnięcia dzikiego zwierzęcia na jezdnię jest duże.

Do największej liczby zdarzeń doszło na drodze wojewódzkiej nr 789, na odcinku pomiędzy Sośnicą a Woźnikami -ul. Asfaltowa, gdzie odnotowano 11 kolizji pojazdów ze zwierzyną leśną. Łącznie na drogach w rejonie Woźnik odnotowano 22 takie przypadki. Podobnie sytuacja wygląda w rejonie Lublińca -15 zdarzeń. Szczególną ostrożność kierujący powinni zachować na obwodnicy Lublińca oraz ulicach Skłodowskiej i Stalmacha.
Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu poruszających się po drogach przebiegających przez tereny leśne powiatu lublinieckiego o zachowanie ostrożności. Pamiętajmy, że kolizja samochodu z nieoczekiwanie pojawiającym się na drodze zwierzęciem może okazać się brzemienna w skutkach. Podczas takich zdarzeń, zwierzę często ginie lub jest poważnie ranne, a pojazd uczestniczący w kolizji jest poważnie uszkodzony. W takich sytuacjach osoby podróżujące w pojeździe narażone są na niebezpieczeństwo odniesienia poważnych obrażeń ciała, gdyż np. podczas gwałtownych manewrów omijania zwierzęcia przebiegającego przez jezdnię, zdarza się, że samochód wpada na bariery drogowe lub wypada z drogi. Uważać należy w okolicach zalesionych lub tam, gdzie pobocza drogi porośnięte są wysoką trawą. W tych miejscach zbyt duża prędkość, nawet w przypadku zderzenia z małym zwierzęciem, może okazać się tragiczna w skutkach.
Na drogach powiatu lublinieckiego, często można zobaczyć ustawiony znak ostrzegawczy A-18b „Dzikie zwierzęta” i ograniczenie prędkości. Znaki te przestrzegają kierowców przed niebezpieczeństwem na wyznaczonym odcinku jezdni, wzywają do zdjęcia nogi z gazu i zachowania szczególnej ostrożności.

Kierowco zapamiętaj!

- dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu - zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza;

- jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę, bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie - pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne;

- zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków - przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zmniejsza dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta;

- nie lekceważ odblasków, jeśli widzisz je w pobliżu drogi, mogą być to odbijające się światła pojazdu w oczach zwierząt;

- w przypadku zderzenia ze zwierzęciem postępuj tak, jak w przypadku kolizji - nie pozostawiaj rannego zwierzęcia, nie pozwól mu cierpieć, powiadom odpowiednie służby, które podejmą stosowne kroki;

- zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne, oznacz miejsce kolizji trójkątem ostrzegawczym;

- nie dotykaj rannego zwierzęcia, zaczekaj na pomoc, - ranne zwierze może być niebezpieczne dla człowieka.

Przypominamy, że przestrzeganie obowiązujących przepisów i ostrożna jazda są jedynymi czynnikami, które pozwolą uniknąć poważnych skutków zderzenia z dzikim zwierzęciem. /KPP w Lublińcu/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *