słabe opady śniegu
-1°
czwartek
Reklama
Za transport publiczny w gminie odpowiedzialny jest Wójt!
13 lutego 2018 r. | 10:16
27

Z uwagi na brak komunikatów ze strony Urzędu Gminy Herby oraz Wójta Iwony Burek, Mieszkańcy nie dostają żadnych sygnałów odnośnie transportu publicznego na terenie gminy Herby.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym sprawy lokalnego transportu zbiorowego należą do zadań własnych gminy. To gmina (czytaj Wójt) powinna zapewnić komunikację dla Mieszkańców. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 u.p.t.z. gmina jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w gminnych przewozach pasażerskich na swoim terytorium lub na terytorium innej gminy, która przekazała swoje zadania organizatora w drodze porozumienia. Jak stanowi art. 8 u.p.t.z. do zadań organizatora należy planowanie, organizowanie i finansowanie publicznego transportu zbiorowego. Zgodnie z art. 7 ust. 4 pkt 1 u.p.t.z. w przypadku gminy wykonuje je co do zasady Wójt - co potwierdza portal prawo dla samorządu.

W tym wypadku, ani Starostwo Powiatowe w Lublińcu, albo Samorząd Województwa Śląskiego, nie ma nic do tego. Za transport publiczny na terenie gminy Herby odpowiedzialny jest Wójt!

Kłopoty PKS Lubliniec były sygnalizowane już co najmniej od kilkunastu miesięcy. Pod koniec ubiegłego roku, Wójt Iwona Burek nagle obudziła się, bo na kilka dni przed końcem roku, otrzymała informację o tym, że PKS Lubliniec zaprzestaje kursów m.in. przez Herby. Co od tego czasu zrobiła Wójt? Poza spotkaniami organizowanymi przez Posła Andrzeja Gawrona, podczas których Poseł przekonywał samorządowców do dofinansowania PKS Lubliniec, by zapewnić Mieszkańcom transport, Wójt nie zrobiła nic. Nie spotkała się również z prezesem PKS Częstochowa, który zapewnia, że może przejąć komunikacje gminną na terenie gminy Herby.

Teraz zgłaszacie mi, że pojazdy Sigma Bus (kursujące 10 razy na dzień) są bardzo małe i większość z was nie ma czym dojechać do szkoły czy pracy. Swoje uwagi nie kierujcie do mnie, nie kierujcie do starosty lublinieckiego, ale do Wójta. To jego obowiązkiem jest zapewnić wam transport publiczny. Zwłaszcza teraz, gdy za kilka miesięcy są wybory. To w takich sytuacjach poznaje się prawdziwego włodarza. Widać, przerosło to Wójt Iwonę Burek.

Swoje uwagi kierujcie bezpośrednio do Wójta pod nr telefonów: tel.: (+48 34) 35 74 080, tel.: (+48 34) 35 74 100, tel.: (+48 34) 35 74 101.

PAWEŁ GĄSIORSKI27 odpowiedzi na “Za transport publiczny w gminie odpowiedzialny jest Wójt!”

 1. Rafi pisze:

  Wybory sa niedługo rozliczmy wszystkich za to.Małe dziecko wie że do sigmy bus się wszyscy nie zmieszczą wieczorem wogóle nic niema

 2. Janusz Malcher pisze:

  Pani Wójt jak mam się dostać do pracy do Lublińca? Przyjeżdża Sigma Bus i z dziesięciu osób na przystanku wsiadają tylko trzy osoby.

  • xyz pisze:

   Znajdź pracę na Chwostku albo zdaj prawko i kup byle trupa do przemieszczania. Wyjedź wreszcie z tej wioski i popatrz jak na zachodzie wygląda wiejski transport. Tam na pewno d…e byś woził z 5 zeta z wiochy położonej w lesie.
   Mamy 21 wiek, zacznij trochę liczyć na siebie.

  • wyborca1 pisze:

   Widzę że jest Pan bardzo negatywnie nastawiony do naszej Pani wójt, pod każdym artykułem pisze pan obraźliwe pod jej adresem teksty. Mam pan jakiś problem to niech pan idzie do urzędu i tam załatwia sprawe a nie tu wypisuje jakieś bzdury!!!! Niech se pan kupi auto i dojeżdza nim do pracy, bo nie da sie już tu czytać tych pana wypocin! A jak nie pasuje to startować na wójta skoro taki mądrala z pana

   1
   1
   • xyz pisze:

    Problemem nie jest to co kto pisze, problemem jest to jak ktoś to czyta – ty nie czytasz ze zrozumieniem. Propozycja zakupu auta była skierowana do osoby który pyta Panią Wójt “jak ma się dostać do pracy do Lublińca”.

    • Wyborca1 pisze:

     Umiem czytac ze zrozumieniem i moja odpowiedz nie byla skierowana do uzytkownika xyz a rowniez do pana ktory pyta jak ma dojechac do pracy. Wyszlo nieporozumienie

 3. Kaznodzieja pisze:

  Powyższy tekst zupełnie odbiega od rzeczywistości, nie ma pokrycia z prawdą i jest krzywdzący dla pani Wójt. Sprawa PKS’u, owszem, była sygnalizowana od kilkunastu miesięcy – ale była sygnalizowana w Starostwie. Właśnie ta instytucja powinna zareagować i wziąć na siebie rolę lidera.

  Zgodzę się, że w świetle ustawy, gmina ma obowiązek zapewnienia transportu zbiorowego i pani wójt wyraziła wolę współpracy ze Starostwem, gminami i posłem Gawronem, nad zabezpieczeniem mieszkańców przed utratą komunikacji publicznej.

  Okazało się jednak, że Starosta Smyła grał na dwa fronty – brał udział w spotkaniach w sprawie likwidacji PKS ale organizował też inne spotkania (bez udziału posła i likwidatora) podczas których dyskutowano o tym jak zaopatrzyć powiat w transport po upadku PKS’u. Takie kombinacje wypłynęły na to, że spółka PKS musiała odpuścić.

  We wszystkich kwestiach dotyczących transportu pani Wójt wyrażała dobrą wolę, wspierała komunalizację PKS, a przy tym MUSIAŁA czekać na stanowiska innych samorządowców. Okazało się, że to Starostwo nie sprostało zadaniu. Wójt Gminy Herby jest niewinna – dlatego ten artykuł można włożyć pomiędzy bajki. Autor nie zna faktów i kieruje się zwykłą, ludzką zawiścią. Wstydź się pan.

  Ps. jak autor tekstu oceni reakcję np. wójta gminy Ciasna, który (na dzień dobry) stwierdził, że nie będzie utrzymywać trupa? To dopiero samorządowy tupet…

  1
  1
 4. Rafi pisze:

  Starosta wozi slużbowym samochodem to niema pojecia jak ma działać transport teraz maja zamknać pediatre też nic z tym nie robi

 5. Robert pisze:

  Rozpad pks nie trwa kilka miesięcy tylko kilka lat więc czasu wszyscy mieli dość żeby poszukać innej alternatywy ale pewno wyszli z założenia że jakoś to będzie

 6. Wyborca pisze:

  Mimo iż wójt to sympatyczna babka to ona powinna ponieść odpowiedzialność za ten stan rzeczy. Czy ten problem zostanie w ogóle rozwiązany?

 7. BOLEK pisze:

  NA PEWNO PANI WÓJT CZYTA TĄ STRONE TO MOŻE SAMA ODPOWIE MAŁYM LUDZIKOM! O CO W TYM WSZYSTKIM CHODZI? A MORZE ODPOWIE NA OFICJALNEJ STRONIE GMINY HERBY.

 8. xyz pisze:

  A dlaczego nikt nie pyta co w tym temacie zrobiła rada powiatu ? przecież w radzie mamy aż 3 przedstawicieli w tym 2 przewodniczących. Któż jak nie oni powinni wiedzieć od dawna jaka jest kondycja Lublinieckiego trupa ?. Jaka jest rola radnych powiatu ? bo jaka jest rola Wójta objaśnił nam mistrz koślawych “artykułów”.

  1
  1
 9. xyz pisze:

  Zadałem pytanie, co zrobili w tym temacie radni rady powiatu, którzy de facto mieszkają w gminie Herby ? – nie umiesz czytać ?
  Za co odpowiada Wójt to już wiemy – objaśnił nam to mistrz koślawych reportaży.

  1
  1
 10. Obserwator pisze:

  Proponuje wszystkim tu opisując negatywnie panią wójt w startowaniu w wyborach najbliższych i wtedy zobaczymy jakimi bedziecie włodarzami po wygranych ewentualnie wyborach a nie tylko atakować panią wójt na każdym kroku i opisywać negatywnie.

 11. Hst pisze:

  Wójt wójtem, ale koncesję wydaje urząd Marszałkowski. Busy chcą wprowadzić dodatkowe kursy a te pedały w urzędzie nie wiem na co czekają. Pół miesiąca PKS nie jeździ. A rozkład busów urząd ma od grudnia, na co jeszcze czekają?

 12. Stefcia pisze:

  Poczytajcie sobie na stronie Gminy Konopiska, jak oni zorganizowali transport publiczny reagując na wiadomość o zmniejszeniu kursów przez PKS Częstochowa. Nie jest obowiązkiem każdego gospodarstwa domowego do posiadania samochodu. U nas mieszkają ludzie starsi, którzy nawet mają uprawnienia do kierowania pojazdem, ale nie pojadą, bo wiedzą, że ich stan zdrowia na to nie pozwala. Jeżeli jest nas czworo i każdy dojeżdża na inną godzinę to co mamy kupić cztery samochody? Paranoja jakaś. Mądrale stójcie sobie na mrozie w oczekiwaniu na busa, który w pewnym momencie zamyka drzwi i mówi, że więcej osób nie zabierze. Tak moja córka wczoraj wracała ze szkoły busem o 15.30. I co pieszo miała wrócić do domu, bo urzędnicy zaspali? To ich wina, a że nikt ich z tego nie rozlicza to robią co chcą. Trzeba myśleć do przodu, a nie po fakcie. Przy prowadzeniu zwykłej działalności gospodarczej, jeśli przedsiębiorca nie przewiduje do przodu tylko działa tu i teraz to zaraz upadnie. A że w urzędach państwowych nie ma zwyczaju myślenia po przodu to mamy to co mamy.

  2
  1
 13. Banduch pisze:

  QUO VADIS Pawle Gąsiorowski? QUO VADIS? Zawsze możesz zawrócić.
  Prośba do wszystkich czytelników o modlitwę za Pawła Gąsiorowskiego o pokój i dobro w jego sercu.

  Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota twojego Jezus. Święta Maryjo Matko Boża módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinie śmierci naszej. Amen.

  1
  1
 14. Beden pisze:

  Nie jest to do końca prawda, bo jeśli transport odbywa się po drogach krajowych lub wojewódzkich to wojewoda i starosta też mają tutaj coś do gadania.

  • Banduch pisze:

   Są sprawy których po ludzku rozwiązać się nie da, ale Pan Bóg wszystko może. Polećmy mu ta sprawę w naszej wspólnej modlitwie.

   Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota twojego Jezus. Święta Maryjo Matko Boża módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinie śmierci naszej. Amen.

   1
   1
 15. Robert pisze:

  jak polecasz Panu Bogu to po co mamy zdrowaśki odmawiać?

 16. Banduch pisze:

  „Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” Nasza wspólna modlitwa jest siłą której nic się nie oprze. Szukanie winnych i odpowiedzialnych wcale nie załatwi sprawy a przecież ostatecznie chodzi o to by było lepiej. Jest fatalnie i trzeba dosłownie cudu aby sytuację załatwić pozytywnie dla mieszkańców. Szkoda więc czasu i daremnych słów. Jest krótsza droga. Możemy tę sprawę polecić Panu Bogu i niech coś z tym zrobi. Sam jeden się nie przebiję ale razem…więc zapraszam :

  Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota twojego Jezus. Święta Maryjo Matko Boża módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinie śmierci naszej. Amen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *