zachmurzenie duże
21°
17°
czwartek
Reklama
Seniorzy otrzymali czternastą emeryturę. W naszym regionie były to 323 mln zł
11 października 2023 r. | 09:53
0

Ponad 2 mld 37 mln zł to kwota wszystkich „czternastych emerytur” jaką wypłaciły oddziały ZUS w województwie śląskim. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłacanie kole dodatkowego rocznego świadczenia dla emerytów i rencistów. Wypłata czternastych emerytur na konta bankowe i przekazami pocztowymi trwała niemal przez cały wrzesień. Świadczenie było przyznane z urzędu, bez żadnych formalności po stronie świadczeniobiorców.

Wrzesień był miesiącem, kiedy emeryci i renciści otrzymali dodatkowe roczne świadczenie, czyli tzw. czternastą emeryturę. Do świadczeniobiorców z całej Polski łącznie trafiło 17,5 mld zł. - W województwie śląskim dodatkowe świadczenie zostało wypłacone 980 tys. uprawnionych na kwotę 2 mld 34 mln złotych. W częstochowskim oddziale ZUS „czternastkę” otrzymało blisko 143 tys. świadczeniobiorcówna kwotę 323 mln zł – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego.

W tym roku czternasta emerytura była przyznawana w wysokości 2650 zł i w pełnej kwocie była wypłacana osobom, których emerytura, renta lub inne świadczenie nie przekraczało 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto była stosowana działa zasada „złotówka za złotówkę”, co oznacza, że po przekroczeniu tego progu wysokość czternastej emerytury była pomniejszana.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *