bezchmurnie
26°
23°
piątek
Reklama
Rozmawiasz przez telefon? – zatrzymaj samochód!
17 września 2018 r. | 09:12
0

Lublinieccy policjanci apelują o ostrożność na drogach. Chwila dekoncentracji spowodowana słuchaniem głośnej muzyki czy rozmową przez telefon wystarczy, aby doszło do groźnego wypadku. Mundurowi przypominają, że rozmowa przez komórkę w czasie prowadzenia samochodu stanowi wykroczenie.

Telefon komórkowy to nieodłączny element naszego życia. Rozmawiamy wszędzie: w domu, w pracy, na spacerze. Niestety, coraz częściej także w czasie jazdy samochodem. Przekroczenie dozwolonej prędkości, wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym to nadal główne przewinienia kierowców. Z policyjnych statystyk wynika jednak, że z roku na rok wzrasta liczba kierowców naruszających zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku (art. 45 ust.2 pkt 1 prd).

Amatora rozmów przez komórkę zatrzymali wczoraj po południu policjanci drogówki w Kochanowicach. Kierujący golfem 36-latek za popełnione wykroczenie odpowie przed sądem.

Z obserwacji mundurowych wynika, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą korzystanie w czasie jazdy z trzymanego w dłoni telefonu komórkowego. Tymczasem w ciągu pierwszych sekund rozmowy telefonicznej prawdopodobieństwo spowodowania wypadku wzrasta nawet sześciokrotnie. Odbierając telefon, kierowca rozprasza się na pięć sekund. Przy prędkości 100 km/h samochód pokonuje w tym czasie prawie 140 m. Wybieranie numeru zajmuje prowadzącemu pojazd średnio 12 sekund, w trakcie których auto poruszające się 100 km/h przejeżdża aż 330 m.

Zgodnie bowiem z aktualnym taryfikatorem za opisane wykroczenie policjant ma prawo nałożyć mandat karny w wysokości 200 złotych. Bardziej dotkliwą karą dla wielu kierowców mogą okazać się jednak punkty karne przypisane do powyższego naruszenia. Kierowca, który w czasie jazdy samochodem korzysta z trzymanego w ręku telefonu otrzyma 5 punktów karnych, które następnie wpisane zostaną do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.
O mandat więc nie trudno, jednak przede wszystkim pamiętać należy, że decydując się na naruszenie zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu narażamy się na dekoncentrację, a tym samym stanowimy zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg. /KPP w Lublińcu/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *