zachmurzenie duże
24°
23°
piątek
Reklama
PSP Lubliniec
PSP o pożarze w Herbach
24 lipca 2019 r. | 08:14
0

Dwadzieścia zastępów straży pożarnej gasiło w sobotę pożar lasu w Herbach (Nadleśnictwo Herby oraz Nadleśnictwo Koszęcin). Nie było osób poszkodowanych.

Przybyłe na miejsce jednostki ochrony przeciwpożarowej w kilku miejscach zastały pożar poszycia leśnego. Ustalono, iż występowało około 7 ognisk pożaru na terenie Leśnictwa Aleksandria oraz Leśnictwa Kalina. Dysponowano kolejne jednostki PSP i OSP z powiatu lublinieckiego oraz z Częstochowy, Cisia i Blachowni. Za pośrednictwem Nadleśnictwa Herby na miejsce zadysponowano śmigłowiec gaśniczy (dokonał 22 zrzuty wody) oraz dwa samoloty Dromader (dokonały 4 zrzuty wody). Na miejsce przybyła Grupa Operacyjna z KP PSP w Lublińcu, Kierowanie Działaniem Ratowniczym przejął komendant powiatowy PSP w Lublińcu bryg. Janusz BULA. Na miejsce przybyła również Grupa Operacyjna KW PSP w Katowicach. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz gaszeniu zarzewi ognia.

Punkt przyjęcia sił i środków oraz sztab zorganizowano na terenie Zespołu Placówek Oświatowych w Herbach przy ul. Katowickiej 6.

W wyniku pożaru spaleniu uległo poszycie w lesie i drzewostan o łącznej powierzchni 1,47 ha, dodatkowo wykryto 3 miejsca próby podpalenia - bez strat. Akcja gaśnicza trwała blisko szesnaście godzin. Przyczyną pożaru było podpalenie, dochodzenie prowadzi komenda powiatowa Policji w Lublińcu.

W działaniach brały udział:
- dwa zastępy z KP PSP w Lublińcu;
- trzy zastępy z KM PSP w Częstochowie (pluton gaśniczy);
- jeden zastęp z Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie;
- jeden zastęp OSP Boronów;
- jeden zastęp OSP Kalina;
- dwa zastępy OSP Koszęcin;
- jeden zastęp OSP Olszyna;
- jeden zastęp OSP Chwostek;
- dwa zastępy OSP Cisie;
- jeden zastęp OSP Lisów;
- jeden zastęp OSP Kochcice;
- jeden zastęp OSP Blachownia;
- jeden zastęp OSP Sadów;
- dwa zastępy OSP Kochanowice;
- jeden zastęp OSP Tanina;
- jeden zastęp OSP Rusinowice.

Przybyli na miejsce:
- Grupa operacyjna KW PSP w Katowicach;
- Grupa operacyjna KP PSP w Lublińcu;
- Nadleśniczy Nadleśnictwa Koszęcin;
- Leśniczy Leśnictwa Kalina;
- Leśniczy Leśnictwa Aleksandria;
- Policja.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób biorących udział w akcji ratowniczo gaśniczej za szybką i sprawną akcję.

Opracowanie: st. kpt. Wojciech Kwapień, KP PSP w LublińcuDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *