zachmurzenie duże
24°
23°
piątek
Reklama
GOPS w Herbach
Ponad milion dolarów na zamówienia z “wolnej ręki” dla jednej firmy!
05 stycznia 2018 r. | 17:12
6

Wraca temat Zakładu Intalacji Sanitarnych i C.O. "Bormax" Renata Machoń z Boronowa. Firma ta nie brała udziału w przetargach w Gminie Herby. Nie brała, bo po co? Od 2012 roku do końca 2017 roku Bormax za swoje usługi z "wolnej ręki" na rzecz gminy Herby otrzymał 3 695 050,18 zł. Kwota ta jest ogromna, a znaczną część wykonywanych przez Bormax usług według mnie można ze sobą połączyć, co już podlega pod ustawę o zamówieniach publicznych.

Dziwne jest to, że Bormax otrzymywał zawsze zamówienia "z wolnej ręki" z gminy Herby. Wystąpiłem do gminy o przesłanie mi zapytań ofertowych na usługi, które wykonywał Bormax. Sprawa śmierdzi na kilometr.

Według oświadczenia z gminy, właścicielka Bormaxu - Renata Machoń, mimo iż ma tak samo na nazwisko i podobnie jak sekretarz gminy mieszka w gminie Boronów, nie jest spokrewniona z Elżbietą Machoń - sekretarzem gminy.

Warto odnotować, że od listopadowego artykułu o usługach tej firmy w 2017 roku, wartość wszystkich usług tej firmy na rzecz gminy wzrosła przez miesiąc o 40 tys. zł.

W Biuletynie Informacji Publicznych Urzędu Gminy Herby nie znalazłem informacji, jakoby firma Bormax z Boronowa startowała w jakimkolwiek przetargu organizowanym przez gminę Herby (szukałem od 2012 roku). Nie znalazłem również informacji na temat zapytań ofertowych przesłanych do różnych firm, w których brała udział firma Bormax.

Próbowałem skontaktować się w tej sprawie z Wójtem Iwoną Burek. Niestety, nie odbiera ode mnie telefonów.

Do sprawy z pewnością jeszcze wrócimy.

PAWEŁ GĄSIORSKI6 odpowiedzi na “Ponad milion dolarów na zamówienia z “wolnej ręki” dla jednej firmy!”

 1. Janusz Malcher pisze:

  Sprawą ewidentnie powinny zająć się odpowiednie służby

 2. Wyborca pisze:

  Bo Banduch nie lubił przetargów. Nasza wójt też ich nie lubi

 3. Kolosław pisze:

  Haha????

 4. Ja pisze:

  Panie Pawle, bardzo dobry artykuł. Bardzo rzetelnie przygotowany. Tym razem zgadzam się z Panem – sprawa rzeczywiście wydaje się dziwna. Może rzeczywiście dobrze było by gdyby sprawę prześwietliło np. CBA. Co prawda nie wiem czy jakość wykonywanych prac i cena była na odpowiednim poziomie, niemniej jednak nie wydaje mi się aby od 6 lat zasadne było faworyzowanie jednej firmy, tym bardziej że nie jest to firma z naszej gminy. Kwestia podejscia przez wójtów do przetargów to jedna sprawa, a to że cały czas ci sami urzędnicy pełnią obowiązki, to druga. I może to jest sedno sprawy…

 5. stary pisze:

  Panie Pawle.Bardzo dobrze że porusza Pan temat tych prac z tzw wolnej ręki.Może wreszcie dojdzie do niektórych że w gminie zle się dzieje Zmiana Wójta jest tylko przypudrowaniem trupa i niczego nowego nie wniosła.Nie tylko ta firma miała przychylność w gminie Prosze sie dowiedzieć ile kosztowąło oświetlenie uliczne (zielone lampy) które już teraz się przewracają i czy na nie jest atest.Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *