zachmurzenie duże
czwartek
Reklama
Policja na zajęciach w Lisowie
22 lutego 2023 r. | 11:49
0

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu w czwartek, 16 lutego, spotkali się z rodzicami uczniów klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Lisowie. Głównym tematem spotkania była odpowiedzialność prawna nieletnich. W czasie prelekcji mundurowi omówili aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące czynów karalnych oraz środki wychowawcze i poprawcze przewidziane za ich popełnienie.

Policjantka zajmująca się problematyką nieletnich w lublinieckiej komendzie, asp. szt. Monika Wacławek wraz z dzielnicowym lublinieckiej komendy asp. szt. Dariuszem Pinkowskim, spotkali się z rodzicami uczniów klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Lisowie. Wiodącym tematem spotkania profilaktycznego była odpowiedzialność prawna nieletnich w świetle aktualnie obowiązujących przepisów oaz przemoc rówieśnicza.. Na spotkaniu zostały przedstawione najważniejsze przepisy Ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Mundurowi szczegółowo omówili różnice w pojęciach osoby nieletniej, małoletniej i młodocianej, a także wyjaśnili, co to jest czyn karalny i jakie wykroczenia kwalifikowane są do tej kategorii. Policjanci dokładnie wyjaśnili jakie są przejawy przemocy rówieśniczej oraz jakie formy ona przybiera. Przybliżyli wiedzę odnośnie tego, jakie mogą być skutki i objawy stosowania prześladowania wśród dzieci i młodzieży. Rodzice usłyszeli wiele cennych porad i wskazówek dotyczących tego, na co mają zwrócić uwagę i co zrobić w sytuacji, jeżeli ich pociecha stanie się ofiarą stosowania przemocy.

Zwracali uwagę na to, że często młodzież nie ma świadomości tego, że po przekroczeniu progu 13 lat życia grozi im odpowiedzialność przed sądem dla nieletnich, czego konsekwencją może być umieszczenie takiej osobyw zamkniętym ośrodku. W czasie spotkania z rodzicami młodych ludzi, dyskutowano również na temat odpowiedzialności prawnej nieletniego. Rodzicom młodzieży została przekazana wiedza na temat demoralizacji dzieci i młodzieżyi i jakie konsekwencje mogą im za to grozić .

Mundurowi przypomnieli również o odpowiedzialności, jaką osoby nieletnie muszą ponieść za popełnienie czynu zabronionego pod groźbą kary. Według obowiązującego prawa, sąd rodzinny może zastosować wobecn nich różnego rodzaju środki wychowawcze, lecznicze oraz poprawcze.

Tą samą tematykę poruszono również na prelekcjach z uczniami klas siódmych i ósmych podstawówki w Lisowie w poniedziałek, 20 lutego. Pogadankę przeprowadziła asp. szt. Monika Wacławek, a towarzyszył jej także lubliniecki dzielnicowy asp. szt. Dariusz Pinkowski. Prelekcje, których motywem przewodnim była przemoc rówieśnicza i odpowiedzialność prawna nieletnich, wygłosiła asp. szt. Iwona Ochman w Specjalnym Ośrodku Szkolno –Wychowawczym im. Konrada Mańki w Lublińcu. Uczestnikami spotkania byli podopieczni tej placówki. /KPP w Lublińcu/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *