zachmurzenie małe
23°
22°
poniedziałek
Reklama
Moja pierwsza sesja w Herbach
14 lutego 2017 r. | 17:54
7

Wczoraj w sali Gminnego Centrum Kultury i Informacji w Herbach odbyła się XXI sesji Rady Gminy Herby. Sesja, której głównym tematem była reforma edukacji. Pierwszy raz brałem udział w sesji, gdzie poza dwoma radnymi, pozostali byli w wieku 50+. Czyżby w Herbach nie było ludzi młodych zainteresowanych samorządem?

Ale może od samego początku. Radni uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego niedawno Wójta Romana Banducha. Następnie, Przewodniczący Józef Kozielski zaproponował zmianę w porządku obrad. Radni usunęli punkt dotyczący sprawozdania międzysesyjnego z działalności Wójta. Kolejno przyszedł czas na uchwały. Najważniejsza z nich - dotycząca reformy oświaty została bardzo szeroko omówiona. Najpierw przez sekretarz gminy - Elżbietę Machoń, później przez Dyrektorów Szkół w Olszynie, Herbach i Lisowie. Dyrektorzy zapowiedzieli, że zwolnień raczej nie będzie. Szkoła Podstawowa w Olszynie, z uwagi na braki w kadrze nauczycieli fizyki i chemii, planuje zatrudnienie kilku belfrów. Dyrektorzy poinformowali również, że niektórzy nauczyciele odejdą, o ile to będzie możliwe, na emeryturę. Według Dyrektorów, do 2019 roku zwolnień nie będzie. Po tym okresie, może być różnie, ze względu na mniejszą liczbę uczniów.

Gimnazja w Lisowie i Herbach zostaną zlikwidowane, a klasy 2. i 3. z tych gimnazjów z dniem 1 września 2017 roku zostaną wchłonięte do Szkół Podstawowych.

Radni przyjęli także nową sieć szkół na terenie gminy Herby.

Rada ustalała również wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach publicznych prowadzonych przez Gminę Herby. Od teraz opłata będzie wynosić 0,50 zł za każdą dodatkową godzinę, powyżej limitu pięciu godzin dziennie.

Radni przyjęli zmiany w statucie Domu Pomocy Społecznej w Herbach oraz podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości gruntowej w drodze bezprzetargowej w Herbach.

W sprawach różnych został poruszony temat nowych akumulatorów do wozu bojowego OSP Tanina. Sekretarz Machoń była bardzo poirytowana, że ta sprawa wyszła na sesji. Mimo iż kilka godzin wcześniej została załatwiona telefonicznie, jeden z radnych postanowił poruszył ten temat właśnie na sesji. Było pytanie także od Mieszkanki, która była zaniepokojona sprawą nieodśnieżonych chodników. Sekretarz Machoń stwierdziła, że Mieszkanka powinna poczekać aż stopnieje śnieg, a gmina nie jest w stanie zmusić właścicieli nieruchomości do odśnieżania mienia przed ich posesją. Od karania takich właścicieli jest Policja.

Po przeczytaniu komunikatów i ogłoszeń, na tym sesja zakończyła się.

Poniżej fotorelacja z sesji.

PAWEŁ GĄSIORSKI

 7 odpowiedzi na “Moja pierwsza sesja w Herbach”

 1. 40 latek pisze:

  A co jest złego w tym, że radni mają +50 ? To ich w jakimś stopniu dyskwalifikuje ?
  W wyborach do rady startowało wielu młodych ludzi. Widocznie nie wiele zrobili aby przekonać do siebie wyborców. Panie Redaktorze, uwagi odnośnie wieku są nie na miejscu.

 2. Wyborca pisze:

  ile lat ma nasz przewodniczący? 75?

 3. Stolarz pisze:

  A został wybrany czy wypadł spod czyjegoś ogona ?. Dla mnie może mieć 100 lat, bo szanuje wybory.

 4. Krystyna pisze:

  Problem jest inny. Młodzi wyjechali z naszej gminy, a ci co zostali nie są zainteresowani polityka. Skutecznie zniechęcił ich dominacyjny charakter ś.p. wójta. Józek i cała ekipa powinna odpuścić i dać szansę mldoszym. Co prawda nie jestem jeszcze emerytką, ale zamiast polityki wolę bawić się z wnukami.

 5. mieszkanka pisze:

  Panie Pawle Gąsiorski – dlaczego mieszkaniec gminy Blachownia interesuje się tak Herbami, sesja jest dla mieszkańców, Ciekawie jest też w gminie Kochanowice – gdzie się dla odmiany nic nie robi, nie ma kanalizacji ani żadnych nowości a zadłużenie też jest… Jeśli Pan tak nalatuje na Herby – to może zada Pan sobie trochę trudu i porówna co jest zrobione u nas a co w innych gminach.
  Wójt Roman Banduch był wspaniałym człowiekiem i poświęcił się dla pracy, wielka szkoda że już nie ma takich ludzi.

 6. Stolarz pisze:

  Na miłość Boską – Krycha jak chcesz wszystko wiedzieć to idź w poniedziałek na targ obok szaletu gminnego. Tam przynajmniej usłyszysz pozytywy jak i negatywy życia w gminie i jej urzędzie. Tu, od Pana Gąsiorskiego, który najwyraźniej nie ma co robić dowiesz się co najwyżej suchych danych, które są dostępne w biuletynie informacji publicznej. Czy któraś z informacji zamieszczonych na tej stronie przydała ci się w jakimś stopniu ? a jeśli ta to do czego ?.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *