zachmurzenie duże
środa
Reklama
Herby nie są przyjazne dla przedsiębiorców!
27 lipca 2017 r. | 12:44
7

Czy Herby są przyjazne dla przedsiębiorców? Okazuj się, że według rankingu serwisu samorządowego Polskiej Agencji Prasowej nie za bardzo. Jeden duży zakład to za mało. Na 1000 mieszkańców gminy przypadały 80,23 przedsiębiorstwa. To pokazuje, że za czasów poprzedniego Wójta gmina niezbyt dobrze się rozwijała w tym kierunku. Przed nowym Wójtem wiele wyzwań, które jak na razie są tylko na papierze.

Liderem przedsiębiorczości został dolnośląski Karpacz, w którym w 2015 r. na 1 tys. mieszkańców przypadało 795,37 podmiotów gospodarczych. Kolejne miejsca zajęły: gmina miejska Krynica Morska z woj. pomorskiego (362,06 podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców) i zachodniopomorska gmina wiejska Rewal, gdzie wskaźnik przedsiębiorczości wyniósł 352,87. Herby w tym zestawieniu zajęły 948. miejsce.

Wśród gmin wiejskich największą liczbą podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców odznaczały się także: zachodniopomorskie Mielno (290,05), mazowiecka Lesznowola (285,88), Ustronie Morskie z woj. zachodniopomorskiego (271,91) oraz Suchy Las (218,53) i Tarnowo Podgórne (210,29) z woj. wielkopolskiego.

Biorąc pod uwagę gminy miejsko-wiejskie, najbardziej przedsiębiorcze okazały się nadmorskie miejscowości turystyczne: Międzyzdroje (269,45 podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców), Władysławowo (244,84) i Dziwnów (232,77), a także gminy położone w obszarach oddziaływania miast wojewódzkich: Łomianki (220,33), Piaseczno (174,99) i Konstancin-Jeziorna (163,79) k. Warszawy oraz Rzgów (166,63) k. Łodzi.

Spośród gmin miejskich największą liczbę podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców odnotowano w miastach turystycznych: Łebie (343,36), Jastarni (298,90), Zakopanem (210,52) i Szczawnie-Zdroju (202,49).  Miastem na prawach powiatu o największej wartości współczynnika przedsiębiorczości został Sopot, w którym na 1 tys. mieszkańców w 2015 r. przypadało przeciętnie 236,52 podmiotów gospodarczych. Wysoko w rankingu uplasowały się także Warszawa (230,08), Poznań (200,65) i Wrocław (178,11).

W gronie najmniej przedsiębiorczych samorządów w 2015 r. znalazły się gminy położone w regionach o niskim PKB per capita. Wskaźnik przedsiębiorczości przybrał najniższą wartość w Nowym Dworze (woj. podlaskie). Na 1 tys. mieszkańców przypadło tu jedynie 27,83 podmiotów gospodarczych. Niewielkie wartości wskaźnik ten osiągnął także w Wąsoszy w woj., podlaskim (30,59), Pruchniku w woj. podkarpackim (31,83), Rudniku w woj. lubelskim (32,62) i Górowie Iławieckim w woj. warmińsko-mazurskim (32,92).

PAWEŁ GĄSIORSKI/serwis samorządowy PAP

serwis samorządowy PAP

 7 odpowiedzi na “Herby nie są przyjazne dla przedsiębiorców!”

 1. K pisze:

  Warto zauważyć, że prym wśród gmin wiejskich wiodą gminy nadmorskie, bądź inne, położone w miejscach sprzyjających turystycznie. Gdzie ” dom w dom” to działalność gospodarcza, zajmująca się wynajmem miejsc noclegowych. Gdzie, oprócz miejscowych przedsiębiorców płacących podatki, do budżetu tych gmin dorzucają się również turyści płacąc
  opłaty klimatyczne. Chyba jest nieadekwatne porównywanie naszej gminy do wymienionych w artykule. Rodzi się pytanie, co z tego nasza gmina czy tamte gminy czerpią..Bo zarówno lokalne drogi, chodniki, ścieżki rowerowe czy oświetlenie tam czy tu jest do niczego.

 2. ghy pisze:

  czy to państwo jest przyjazne dla przedsiębiorców? Chyba nie

 3. Sławek pisze:

  ogólnie prawie wszystkie sąsiednie gminy są za naszą gminą – czyli nie jest źle
  (np. Konopiska -895 i Woźniki 907 – trochę wyżej)
  ogólnie im bliżej końca rankingu tym mniej gmin ze śląska – nie wygląda na powód do marudzenia.

  w rankingu jest 2478 gmin, średnia ze wszystkich to: 78,88, czyli nasze 80,23 (Herby) jest powyżej średniej.
  średnia województwa śląskiego: 87,62 – tu wyglądamy słabiej, 96 miejsce na 167 – trochę za środkiem stawki

  dla porównania województwo mazowieckie ma średnią: 78,53 – czyli gorzej niż Herby … niż całe nasze województwo.

  p.s.
  1. mam nadzieję że nie pomyliłem się w obliczeniach
  2. artykuł z tymi danymi brzmiałby o wiele pozytywniej – proszę o więcej staranności dla autora artykułu a także dla komentujących “jakie to nieprzyjazne państwo mamy …”

  • stary pisze:

   Nie liczyłem tego w ten sposób,taki ogląd zmienia postać rzeczy.Ale pisząc o porównaniu Herb do sąsiadów miałem na myśli szeroko rozumianą zarówno infrastrukturę ,zagospodarowanie terenu czy też stronę kulturalno-oświatową.U nas tego nie ma.Nie ma nic -jak mówił Kononowicz.Problemem jest chyba sposób wydawania środków i swoista gigantomania typu pływalnia,fotowoltaika czy też lampy.Przecież gdzieś ta forsa jest wydawana.Jeśli dodać do tego boisko w Lisowie,garbarnia w Mochali czy też jw w lesie to widać czemu jest jak jest

 4. K pisze:

  Obawiam się, że autorowi chyba chodzi o to, żeby tytuł sam w sobie już zasugerował czytelnikowi, że baaardzo niedobrze dzieje się w naszej gminie. Chyba za dużo ogląda TVN ????

  • BOLEK pisze:

   JEŚLI CHODZI CI O TVN TO NIEMA W POLSCE LEPSZEGO INFORMACYJNEGO PROGRAMU POLSAT JEST POD CENZURĄ A O PUBLICZNEJ TO HA HA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *