zachmurzenie duże
17°
16°
czwartek
Reklama
Ferie w wojsku
20 stycznia 2020 r. | 12:32
0

W ramach akcji „Ferie z WOT”, w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, jak i w czterech innych brygadach OT ruszyło pierwsze w tym roku szkolenie podstawowe.

Rozpoczęło je 45. kandydatów na żołnierzy. Większość z nich to uczniowie, którzy przerwę w szkolnych obowiązkach wykorzystają na szkolenie podstawowe, po którym złożą przysięgę wojskową i rozpoczną służbę w WOT.
W 2019 roku z projektu „Ferie z WOT” skorzystało 700. ochotników. Blisko połowa z nich była uczniami lub studentami. Deklarowali oni, że do podjęcia decyzji o założeniu munduru skłoniło ich dopasowanie terminu szkolenia do zimowej przerwy międzysemestralnej. Od kilku lat w WOT obserwowane jest stale rosnące zainteresowanie służbą młodych osób – w tym uczniów powyżej 18 roku życia oraz studentów. Ten trend jest jeszcze wyraźniej widoczny w okresie ferii zimowych oraz wakacji.

Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, taktykę oraz zasad zachowania na polu walki. Kandydaci nauczą się też udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastkę” kończy przysięga wojskowa. Wcześniej będą oni jednak musieli przejść tak zwaną „pętlę taktyczną” – to swego rodzaju egzamin weryfikujący zdobyte
do tej pory umiejętności.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *