pochmurnie
14°
13°
środa
Reklama
Dziś działania “Bezpieczne Skrzyżowanie”
23 sierpnia 2021 r. | 10:55
0

Dziś na terenie powiatu lublinieckiego policjanci prowadzą działania „Bezpieczne Skrzyżowanie”. Celem akcji jest dążenie do poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg na skrzyżowaniach i w ich rejonach. Stróże prawa zwracają uwagę na zachowania kierowców i pieszych reagując na popełniane przez nich wykroczenia oraz przestrzegają przed skutkami niestosowania się do przepisów ruchu drogowego.

Od wczesnych godzin rannych policjanci wydziału ruchu drogowego, działaniami objęli rejony skrzyżowań o największym zagrożeniu/natężeniu ruchu, a przede wszystkim miejsca zagrożone wykroczeniami w korelacji kierujący – pieszy z uwzględnieniem przejść dla pieszych, na których dochodzi do ich potrąceń.

W rejonie skrzyżowań z winy kierowców samochodów, jednośladów oraz pieszych, najczęściej dochodzi do takich wykroczeń jak:

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściach dla pieszych, w tym podczas skręcania w drogę poprzeczną,
- niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej,
- niestosowanie się do znaków drogowych,
- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
- omijaniu pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
- przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym lub zza występującej przeszkody, w tym także wtargnięciu na jezdnię wprost pod nadjeżdżające pojazdy,
- przechodzenie poza wyznaczonym przejściem dla pieszych,
- jazda wzdłuż przejścia dla pieszych oraz po chodniku.

W trakcie akacji mundurowi będą również sprawdzali trzeźwość kierowców, prawidłowość parkowania w rejonach skrzyżowań, przestrzeganie przepisów dotyczących prędkości oraz stosowania pasów bezpieczeństwa. Stróże prawa zwrócą także uwagę na zachowanie pieszych uczestników ruchu drogowego.

Mimo wielu przedsięwzięć podejmowanych przez Policję i inne podmioty działające na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, niezmiennym pozostaje fakt, że przede wszystkim bezpieczeństwo zależy od samych uczestników ruchu drogowego. Lekceważenie przepisów, zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, a często kompletny brak wyobraźni prowadzi do wypadków drogowych, szczególnie tych najtragiczniejszych w skutkach. Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze i to my głównie decydujemy o wielu czynnikach w trakcie jazdy, które sprawiają to, że jedziemy bezpiecznie lub stwarzamy zagrożenie.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *