zachmurzenie małe
25°
22°
poniedziałek
Reklama
Bezkrólewie w gminie Herby
02 lutego 2017 r. | 09:37
8

Chyba nikt nie wyobrażał sobie takiego scenariusza. Po śmierci ś.p. Romana Banducha, w gminie zapanowało bezkrólewie. Wraz ze śmiercią Wójta i wczorajszym wygaszeniem jego mandatu przez Delegaturę Krajowego Biura Wyborczego w Częstochowie, zakończyła się kadencja jego zastępcy - Iwony Burek. Sekretarz gminy - Elżbieta Machoń nie ma upoważnień do reprezentowanie gminy na zewnątrz, podobnie jak skarbnik - Małgorzata Cierpioł. Co dalej będzie z zarządzeniem gminą?

Pozwoliłem sobie to pytanie zadać adwokatowi Piotrowi Fikowi z kancelarii adwokackiej adwokata Piotra Fika.
- W przypadku wygaśnięcia mandatu wójta przed upływem kadencji, jego funkcję, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta, pełni osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów - to nie jest komisarz w rozumieniu art. 96 ust 2 i art. 97 ustawy o samorządzie gminnym. Rada Gminy powinna zwołać sesję do 30 dni od daty śmierci wójta. Następnie Przewodniczący Rady Gminy zawiadamia Wojewodę o potrzebie zainicjowania procedury i skierowania wniosku do Premiera. W chwili obecnej, po wygaśnięciu mandatu, nikt nie ma mandatu do reprezentowania gminy Herby na zewnątrz.

 

Nie ma jeszcze terminu najbliższej sesji Rady Gminy Herby. Do tego czasu, gmina pracuje normalnie, jednak nie mogą być podejmowanie żadne decyzje, żadne zobowiązania. Po zawiadomieniu przez Radę Gminy Prezesa Rady Ministrów o śmierci Wójta i wygaśnięciu mandatu, Premier wyznaczy Komisarza Gminy, który będzie rządzić gminą do wyborów. A wybory nowego Wójta odbędą się prawdopodobnie 23 kwietnia - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie.

PAWEŁ GĄSIORSKI8 odpowiedzi na “Bezkrólewie w gminie Herby”

 1. Jarecki pisze:

  skoro wybory za dwa miesiąca to kto będzie tym wójtem?

 2. Marek pisze:

  Trudna sytuacja ale myślę, że jakoś się to wszystko ułoży. Życzę Wam tego z całego serca. Pozdrawiam !

 3. rzepka34561@wp. pisze:

  To będzie trudny orzech , kto , narazie komisarz.

 4. Krystyna pisze:

  To kto będzie nowym wójtem? Pilarz?

 5. (*) pisze:

  To powinien być ktoś kto był najbliżej naszego wójta i mógłby kontynuować jego prace….
  Może P.Zakaszewski nadalby się w koncu to on wiedział o wszystkich pracach na terenie gminy.

 6. [*] pisze:

  Również jestem tego zdania. P. Zakaszewski jak najbardziej nadawałby sie na następce zmarłego Wójta . Zobaczymy co czas pokaże .

 7. Amanda pisze:

  Zakaszewski zbyt skromny na to stanowisko. Może dotychczasowy zastępca wójta?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *