zachmurzenie duże
21°
17°
czwartek
Reklama
slaskie
Gmina podpisała umowę na dofinansowanie placu zabaw w Hadrze
09 sierpnia 2019 r. | 10:13
0

Podpisano kolejne umowy w ramach Marszałkowskiego Konkursu „Inicjatywa Sołecka”. Do 16 gmin z powiatów gliwickiego, lublinieckiego i tarnogórskiego trafi prawie 840 tys. zł. Z tej puli 60 000 zł trafi do gminy Herby na remont placu zabaw przy ul. Szkolnej w miejscowości Hadra w wysokości 60 000 zł. Całkowity koszt budowy to 93 996,60 zł.

Uroczyste podpisanie umów odbywało się w starostwie powiatowym w Gliwicach, a Zarząd Województwa Śląskiego reprezentowały Beata Białowąs i Izabela Domogała. W spotkaniu z przedstawicielami gmin uczestniczyli także radni Sejmiku Województwa Śląskiego: Józef Kubica i Bartłomiej Kowalski oraz poseł Piotr Pyzik.

„Cieszę się, że te środki trafiają bezpośrednio do mieszkańców, to oni decydują w jaki sposób je spożytkować, dzięki temu realizujemy najpotrzebniejsze projekty. W skali całego regionu najpopularniejsze są realizacje związane ze sportem i rekreacją oraz infrastrukturą, ale w tym przypadku zadbali państwo także o nasze dziedzictwo kulturowe, co ma ogromną wartość” – podkreślała Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Łączna kwota przeznaczona dla sołectw z powiatów gliwickiego, tarnogórskiego i lublinieckiego to prawie 840 tys. zł. Łącznie zawarto 38 umów na realizację zadań w 16 gminach.

„Otrzymaliśmy od państwa wiele kreatywnych projektów, z których wybraliśmy najlepsze. Dziękuję za pracę, którą włożyliście w ich przygotowanie. Ta inicjatywa pozwala realizować potrzeby mieszkańców, z ich punktu widzenia bardzo ważne. To ogromna wartość tego konkursu, dlatego wierzę, że w kolejnych edycjach pula środków przeznaczona na ten cel będzie coraz większa” – mówiła Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Marszałkowski Konkurs „Inicjatywa Sołecka” ma na celu umożliwienie mieszkańcom wpływu na zainwestowanie środków z budżetu województwa śląskiego na przedsięwzięcia i zadania, które służą rozwojowi lokalnych społeczności. W tym roku pula środków na wydatki związane z konkursem została ustalona na poziomie 4,5 mln zł.

W ramach przeprowadzonego naboru udział w konkursie wzięły 104 gminy (z 17 powiatów). Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego wpłynęło 338 wniosków o udzielenie pomocy finansowej na łączną kwotę 10,8 mln zł. Sejmik Województwa Śląskiego udzielił 238 zadaniom pomoc finansową w formie dotacji celowych w łącznej kwocie 4,5 mln zł na realizację zadań wybranych w ramach konkursu. Pomoc została udzielona 84 gminom województwa śląskiego.

O pomoc finansową ze środków budżetu województwa w ramach konkursu mogły ubiegać się sołectwa z terenu województwa śląskiego za pośrednictwem gmin. Limit pomocy finansowej dla gminy wynosił 60 tys. zł. Do konkursu nie mogły być zgłaszane zadania, których realizacja była współfinansowana ze środków zewnętrznych (np. funduszy UE, krajowych itp.) za wyjątkiem funduszu sołeckiego, którego środki mogły być łączone w celu realizacji przedsięwzięć. /Śląskie/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *