bezchmurnie
18°
12°
wtorek
Reklama
Nadleśnictwo Szubin
Wycinka drzew i krzewów bez zezwolenia
20 stycznia 2017 r. | 18:13
0

Urząd Gminy w Herbach przypomina, iż z początkiem 2017 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody. Najważniejsze zmiany dotyczą zezwoleń na usunięcie drzew oraz sposobu i wysokości naliczanych za to opłat.

Zgodnie z nowymi przepisami osoby fizyczne nie mają obowiązku posiadania zezwolenia na usunięcie drzew rosnących na nieruchomościach prywatnych, usuwanych na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jednocześnie zniknął także obowiązek posiadania zezwolenia na usunięcie drzew o obwodach do 100 cm (nie średnicy) dla gatunków szybkorosnących, takich jak topola, wierzba, kasztanowiec zwyczajny, klon jesionolistny, klon srebrzysty, robinia akacjowa, platan klonolistny; do 50 cm (nie średnicy) dla pozostałych gatunków, bez względu na cel usunięcia i formę własności gruntu, z którego jest usuwany. Zmieniła się także wysokość opłat za usunięcie drzew lub krzewów oraz sposób ich naliczania. Stawka opłaty dla drzew wynosi 500 zł, a dla krzewów – 200 zł. Kwota opłaty za usunięcie drzewa jest ustalana poprzez mnożenie stawki opłaty i obwodu pnia wyrażonego w cm. Obwód do określenia opłaty będzie mierzony na wysokości 130 cm nad poziomem gruntu. W przypadku krzewów jest to mnożenie stawki opłaty i powierzchni krzewów w metrach kwadratowych. /UG Herby/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *